Шахрайство в мікрофінансових організаціях: як визначити і як боротися?

У сучасному світі мільйони людей виходять зі складних ситуацій за рахунок невеликих позик. Покупка побутової техніки, оплата за навчання, медичні рахунки, навіть їжу можна придбати за позичені кошти. Окрім банків, позики видають сотні інших організацій. Не дивно, що в цій сфері з’являється все більше шахраїв.

Як відрізнити реальну МФО від шахрайської компанії?

Мікрофінансова організація – це компанія, що надає позики громадянам, фізичнім чи юридичним особам. Вона не регламентується правилами та процедурами, що характерні для банків. Такі компанії видають невеликі суми і на короткі терміни. Це можуть бути гроші до зарплати, позики на купівлю побутової техніки тощо.

Отримати позику від мікрофінансової організації значно простіше і швидше, ніж від банка. Такі компанії не вимагають великої кількості документів. Вони не просять подавати довідки про стан доходів, шукати поручителів чи лишати майно під заставу. Натомість терміни погашення заборгованості короткі, а відсоткова ставка зазвичай вище, ніж у банківських організаціях.

Популярністю таких компаній і тяжким економічним становищем людей часто користуються шахраї. Щоб не потрапити їм до рук, варто розрізняти реальні МФО і шахрайські компанії. Різниця між ними наступна:

  • Кожна мікрофінансова організація зобов’язана стояти на обліку в державному реєстрі. Потрапити до цього списку можна лише у випадку, коли компанія проходить кілька етапів перевірки і надає усі необхідні документи. Шахрайські організації зробити цього не можуть, тому в реєстрі їх зазвичай і немає.
  • Отримати позику в МФО легко, проте це не означає, що не доведеться приносити документи взагалі. Навіть для оформлення онлайн-кредиту необхідно надати паспортні дані та ІПН. Шахрайські компанії легко погоджуються видати кошти без паспорта чи прописки, неповнолітнім і людям із судимістю. У результаті жертва отримує необхідну суму, але підписує «варварські» договори, оплачує відсоткову ставку майже у 100% і може потрапити в руки нелегальних колекторів.
  • Реальні МФО чітко прописують умови отримання позики та терміни її погашення. Шахраї приховують частину умов. У таких кредитах з’являються приховані комісії, нові штрафні санкції тощо.

В останні роки дуже розповсюджується нова форма шахрайства – фішинг. Шахраї створюють точну копію інтернет-сайту тієї чи іншої МФО. Нова сторінка повністю повторює дизайн, текст і має схожу адресу. На таких сайтах не просто крадуть особисті дані клієнтів, але і вимагають кошти за реєстрацію.

Як не дозволити МФО себе обдурити?

На жаль, і серед реальних мікрофінансових організацій є не зовсім добросовісні. Деякі пропонують дуже вигідні умови кредитування, проте створюють шахрайські договори і маніпулюють становищем клієнта. Першими ознаками того, що МФО намагається вас одурити, є:

  • Відсутність прозорих умов надання позик.
  • Відсутність фактичної адреси, а також контактних номерів на сайті компанії.
  • Нечітке описання системи кредитування, відсоткових ставок, т.д.
  • Вимога внести невеликий додатковий платіж перед отриманням займу. Пояснювати вимогу можуть тим, що для отримання коштів необхідно оформити нову банківську карту чи підтвердити платоспроможність. Насправді ж чесні МФО нараховують кошти практично на будь-яку банківську картку, а оформленням нових не займаються взагалі.
  • Пункт в договорі про кредит, який дозволяє МФО самостійно змінити відсоткову ставку на будь-якому етапі виплати боргу.

Щоб не потрапити в руки шахраїв, варто детально вивчити інформацію про обрану організацію. Також допоможе пошук відгуків в Інтернеті. Усі договори і умови кредитування варто уважно перечитувати. У такому випадку отримання кредиту буде безпечним.

Записи створено 6

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі записи

Почніть набирати текст зверху та натисніть "Enter" для пошуку. Натисніть ESC для відміни.

Повернутись вверх